Pielęgnacja kapeluszy

Kapelusze stanowią nie tylko praktyczne i stylowe akcesoria – te wykonane zgodnie ze sztuką, (nawet z niższej półki), cechuje ponadprzeciętna trwałość. Przestrzeganie kilku prostych zasad pozwoli utrzymać nakrycie głowy w dobrej kondycji, aby służyło latami.

Szczotkowanie

Szczotkowanie kapelusza filcowego to fundamentalny zabieg pielęgnacyjny. Włosie szczotki usuwa powierzchowne zabrudzenia w postaci kurzu i paproszków, a w długoterminowej perspektywie przedłuża żywotność nakrycia głowy – kurz nagromadzony przez lata, może ujawnić się pod postacią trudnych do usunięcia śladów po deszczu, którego wpływ normalnie jest nieszkodliwy. Ponadto szczotkowanie kapelusza jest prostą i satysfakcjonującą czynnością, należy jednak pamiętać o dwóch kluczowych zasadach:

1. Szczotka musi być wykonana z naturalnego włosia (syntetyczne włókna mogą uszkodzić strukturę filcu). Jej odcień powinien być dostosowany do koloru kapelusza – jasna do jasnych, ciemna do ciemnych.

Szczotkowanie kapeluszy by LONG STORY SHORT

Szczotkowanie kapeluszy by LONG STORY SHORT

2. Wierzch kapelusza należy zawsze szczotkować w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a spód ronda przeciwnie – z tego powodu szczotki przeznaczone do nakryć głowy mają zakrzywiony kształt. Aby prawidłowo wyszczotkować koronę, należy wypchnąć oczodoły i inne zagłębienia na zewnątrz.

Po deszczu

Ochrona przed opadami atmosferycznymi to jedna z podstawowych funkcji kapelusza. Ponieważ woda odgrywa kluczową rolę w procesie produkcji tych nakryć głowy, ma niemały wpływ na późniejsze użytkowanie. Aby przemoczony kapelusz nie stracił kształtu i nie skurczył się, należy w pierwszej kolejności osuszyć go papierowym ręcznikiem. Następnie odwinąć rondo ku górze na całej długości i położyć na ręczniku, na płaskiej powierzchni, do swobodnego wyschnięcia, z dala od źródeł ciepła. Część producentów zaleca pozostawienie kapelusza koroną do dołu – ta metoda może doprowadzić jednak do spłaszczenia korony. Z tego samego powodu przemoczonego kapelusza nie powinno się pozostawiać do wyschnięcia na wieszaku – ciężar wilgotnego filcu skupiony w jednym miejscu może spowodować trwałe odkształcenia. Po wstępnym osuszeniu kapelusza powinno się też sprawdzić stan potnika, wywijając go na zewnątrz.

Pielęgnacja kapeluszy by LONG STORY SHORT

Jeśli woda przenikła przez kaplinę do wnętrza i skóra jest wilgotna, potnik należy wywinąć na zewnątrz i jak poniżej – zostawić do swobodnego wyschnięcia w temperaturze pokojowej. W przeciwnym razie potnik może się skurczyć.

Pielęgnacja kapeluszy by LONG STORY SHORT

Przechowywanie

Przy codziennym użytkowaniu wieszak w przedpokoju jest odpowiednim miejscem dla kapelusza, należy jednak pamiętać, że filc włosowy bardzo skutecznie absorbuje kurz, dlatego w przerwie pomiędzy sezonami nakrycie głowy najlepiej przechowywać w pudełku dołączonym przy zakupie. Kapelusz warto dodatkowo zabezpieczyć przed ostrymi krawędziami tektury, które mogą uszkodzić powierzchnie filcu. Większość producentów dostarcza kapelusze w celofanowej osłonie z ochronnym kołnierzem, a wszystko w foliowym worku.

Przechowywanie kapeluszy by LONG STORY SHORT

Przechowywanie kapeluszy by LONG STORY SHORT

Takie zabezpieczenie jest zazwyczaj wystarczające do długotrwałego przechowywania. Kiedy jednak nie mam do dyspozycji piankowego kołnierza, nakładam na krawędź tektury polimerową rurkę.

Przechowywanie kapeluszy by LONG STORY SHORT

Ponadto umieszczenie kapelusza w worku ma dodatkowy cel – ochronę przed molami. Ubytki spowodowane przez te insekty są nienaprawialne. Z tego samego powodu pudełko z kapeluszem powinno być przechowywane z resztą zimowych ubrań, spowitych zapachem lawendy.

Przechowywanie kapeluszy by LONG STORY SHORT

Przechowywanie kapeluszy by LONG STORY SHORT

Wskazówki dotyczące pielęgnacji słomkowych kapeluszy poruszyłem we wpisie poświęconym mojej panamie. A na koniec zasada, która dotyczy zarówno kapeluszy filcowych, jak i słomkowych: nigdy nie zostawiaj swojego nakrycia głowy w samochodzie w gorące dni – filcowy może się skurczyć, a słomkowy wyschnie na wiór i popęka.

Przestrzeganie tych kilku prostych przykazań pozwoli Ci utrzymać swoje nakrycie głowy w dobrej kondycji, aby służyło przez wiele sezonów :-)